Solna Centrums historia
1960 började Solna Centrum att byggas och egentligen står centrum på en gammal sjöbotten, men står idag på säker mark i form av berghällar.
Centrum invigdes 1965 med stor pompa och ståt och var vid den tiden ett av regionens modernaste centrum.
Den 21:a augusti 1975 invigde HM Konung Carl XVI Gustaf tunnelbanan och bussterminalen i anslutning till centrum.
Stor nyinvigning var det 1989 när centrum renoverades, däckades över och blev ett innecentrum. Huvudansvarig arkitekt var Ivar Krepp som formade centrum med i huvudsak glas och klinkers i olika färger och storlekar. Den kontnärliga utsmyckingen stod Bo Ahlsén och Hans Lindström för. Närheten till kulturen i Filmstaden känns av exempelvis med namn som Hollywoodtrappan och med avbildade klassiska och odödliga filmstjärnor.
Med sina 90 butiker och ca 20 matställen utsågs Solna Centrum till årets köpcentrum både 1990 och 1993.
I augusti 2001 invigdes den nya överdäckade och utökade Hotellgatan av kommunstyrelsens ordförande Anders Gustâv och Rodamco Sveriges VD Lars Söderblom. Det ledde bland annat till att Solna Centrum utnämndes till Årets köpcentrum 2002 av Retail Awards.
År 2007 gick Rodamco Europe samman med franska Unibail och heter nu Unibail-Rodamco. Unibail-Rodamco är Europas ledande börsnoterade investerings- och byggföretag med inriktning på affärsfastigheter, med en fastighetsportfölj som värderades till 25,3 miljarder euro i december 2007. Läs gärna mer på www.unibail-rodamco.com
Varmt välkommen till Solna Centrum!

